stp 2
مدل STP در بازاریابی چیست و چه می گوید؟
2018/06/13
aidaمدل
کاربرد مدل AIDA در بازاریابی و فروش مدل AIDA در بازاریابی و فروش
2018/07/12
B2B-B2C

B2B-B2C

۳ مدل رایج و اصلی بازاریابی

b2b

اگر بخواهیم بصورت کلی نگاهی به مدل های بازاریابی داشته باشیم،می توان آنها را به ۳ دسته کلی تقسیم کرد و مابقی مدل ها بعنوان زیرمجموعه این موارد خواهند بود.

در این مطلب این سه مدل را باهم مرور می کنیم:

مدل B2C (Business To Customer)

این مدل مربوط به کسب و کارهایی است که مستقیماً با مشتری نهایی در ارتباط هستند. این سازمان ها بدون واسطه محصولشان را بدست مشتری نهایی می رسانند. اگر بخواهیم مثالی زده باشیم، خرده فروشی های مواد غذایی مثل سوپرمارکت ها و فروشگاه ها، بوتیک های لباس فروشی، دندانپزشکی ها و همین وب سایت مدیرنگار، همه در زمره این مدل هستند.

در این مدل شاید بتوان بهترین روش های ارتباط با مشتری را اجرا کرد و گاهاً بعلت ارتباط مستقیم با مشتری هم می توان گفت می توان به سادگی اصول و روش های بازارایابی را اجرا کردو هم میتوان گفت بعلت گستردگی مشتری ها این کار گاهاً سخت می شود.

کسب و کارهایی که در این مدل هستند، باید بتوانند به بهترین نح. ممکن با مشتریان خودشان ارتباط برقرار کنند و کارکنان سازمان در این مدل کسب و کاری، اهمیت ویژه ای دارند.

مدل B2B (Business To Business)

در این مدل، کسب و کار و سازمان، محصولش را به کسب و کار دیگری می فروشد. لذا در این مدل کسب وکار با مشتری نهایی در ارتباط نیست و واسطه هایی که در این بین هستند، محصول را به دست مصرف کنند نهایی می رسانند.

بیشتر کارخانه ها در این گروه قرار دارند، آنها محصول را تولید کرده و به عمده فروش ها می دهند و عمده فروش ها آنرا بین خرده فروش ها تقسیم می کنند.

البته برخی از کسب و کارهای بزرگ، خودشان نیز سعی در ایجاد خرده فروشی می کنند، بعنوان مثال ممکن شما هم فروشگاه های شیرین عسل را در سطح شهرتان دیده باشید.

در این مدل، توانمندی که بیشترین تاثیرگذاری را دارد، مهارتهای مذاکره و چانه زنی است. چرا که در این تجارت و بازاریابی دو مدیر و دو صاحب کسب و کار رودروی یکدیگر می نشینند و بر سر قیمت وفروش محصول صحبت می کنند.

یک پیشنهاد دوستانه:مقاله تحلیل رقبای کسب . کار را باکلیک بر روی این لینک بخوانید.

مدل B2G (Business To Government)

این مدل مربوط به کسب و کارهایی می شود که با سازمان های دولتی کار می کنند و خدماتشان را به سازمان های دولتی می دهند.

شاید بتوان گفت که سبک این مدل کمی پیچیده تر و خاص تر است، چرا که کار به سازمان های دولتی دردسرها و مسائل خاص خودش را دارد که هر سازمان و شرکتی حاضر نیست تن به این مشکلات بدهد.

البته برخی از سازمان ها هستند که کلاً خدماتشان برای ارگان های دولتی است.

راهکار این مدل هم بیشتر در حوزه مذاکرات خاص تجاری و ایجاد ارتباطات خاص با افراد خاص است.

به هرحال هر کسب وکاری می تواند یک یا دو و یا هر سه این مدل های بازاریابی را داشته باشد. نکته مهم اینجاست که هر کسب و کاری باید در وهله اول مدل بازاریابی خودش را بشناسد وبرای هر کدام سیاست صحیحی را در پیش بگیرد.

جواد مزدارانی : مدیرنگار

1 دیدگاه

  1. […] همچنین بخوانید ۳ مدل رایج و اصلی بازاریابی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فروشگاه