۱۰ قاعده برای افزایش فروش در دوران رکود اقتصادی

aidaمدل
کاربرد مدل AIDA در بازاریابی و فروش مدل AIDA در بازاریابی و فروش
افزایش فروش در رکود

افزایش فروش در رکود

 

۱۰ قاعده برای افزایش فروش در دوران رکود اقتصادی

 

تقریبا هر کسب و کاری احساس رکود را تجربه کرده است. هیچ راه فراری وجود ندارد چون علل ریشه ای جهانی و اثر دومینو دارد.

تعریف رکود اقتصادی

رکود اقتصادی از جمله خطراتی است که همواره به عنوان یک تهدید در برابر اقتصاد یک کشور قرار دارد. رکود اقتصادی در تعریف ساده به معنی کاهش تقاضا در نسبت با عرضه است. اما در تعریف گسترده‌تر، رکود اقتصادی را می‌توان سقوط فعالیت اقتصاد یک کشور در شش ماه اخیر دانست. اما سقوط چیست؟

مقصود از سقوط در اینجا، افت در پنج شاخص زیر می‌باشد:

 1. تولید ناخالص داخلی واقعی
 2. درآمد
 3. اشتغال
 4. تولید
 5. بازار خرده‌فروشی

علائم و عواقب رکود اقتصادی

۱- یکی از مهم‌ترین علائم وقوع رکود اقتصادی، می‌تواند در کارهای تولید عیان گردد. به این صورت که در ماه‌های پیش از وقوع رکود، تولیدکنندگان با دریافت سفارشات زیادی مواجه می‌شوند که تعداد این سفارشات از روی گزارش‌های سفارش کالاهای بادوام می‌تواند اندازه‌گیری شود. اما اگر با گذر زمان، از تعداد این سفارش‌ها کاسته شود از کارهای کارخانه‌ها نیز کاسته می‌شود و تولیدکنندگان مجبور می‌گردند که دیگر کارگری استخدام نکنند. این خود می‌تواند دیگر بخش‌های اقتصاد را نیز دچار رکود و کم‌رونقی کند.

۲- کاهش رشد اقتصادی می‌تواند به دنبال خود کاهش تقاضای مصرف‌کننده را نیز به همراه داشته باشد. در این زمان، کاهش فروش می‌تواند از گسترش کسب و کار جلوگیری کند و نتیجتاً موجب توقف استخدام کارگران شود. رکود در این شرایط نیز قابل وقوع است.

۳- وضعیت ناشی از رکود اقتصادی یک وضعیت ویران‌گر است. در این شرایط، بیکاری افزایش یافته و مردم بیش از پیش تحت فشار واقع می‌شوند. بدیهی است که افزایش بیکاری می‌تواند موجب کاهش شدید خرید مصرف‌کنندگان شود و این خود ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی را به همراه دارد.

۴- در شرایط رکود اقتصادی، بسیاری از شرکت‌ها دچار زیان و کاهش گردش مالی می‌شوند. این خود می‌تواند باعث کاهش ظرفیت‌ها و به تعویق افتادن سرمایه‌گذاری‌های جدید شود.

۵- رکود اقتصادی می‌تواند باعث شود که کارفرمایان سرعت کار را کم کنند و درصدد کاهش مخارج کلی، از راه کاهش میزان حقوق ماهیانه‌ی کارکنان، برآیند. در صورتی که شرکت‌ها رکود اقتصادی را موقتی بدانند، ممکن است کارکنان خود را موقتاً اخراج کنند ولی در صورت ادامه‌دار شدن رکود اقتصادی اخراج کارکنان دائمی شده و شرکت‌ها تعداد کارکنان خود را کاهش می‌دهند.

۶- با اخراج کارکنان و کارگران شرکت‌ها و، همان‌طور که در بالا ذکر شد، عدم استخدام آن‌ها، خانوارها ممکن است قادر به پرداخت وام‌ها، و خصوصاً وام مسکن، نباشند. از این‌رو نه‌تنها خانه‌هایشان را از دست می‌دهند، بلکه هرروز بیش از پیش در فقر و تنگدستی فرو می‌روند. در واقع یک رکود اقتصادی کوتاه مدت می‌تواند تا مدت‌زمانی دراز بر روی زندگی مردم تأثیرگذار باشد.

 

این مقاله را به شما پیشنهاد میکنم : کاربرد مدل AIDA در بازاریابی و فروش.کلیک کنید.

 

نا امیدی و حس شکست خوردن را شکست دهید

در چنین زمان هایی، وحشت و نا امیدی بسیار زیاد است. وحشت، از ترس رانده شدن و شکست خوردن است که بر اساس واقعیت نیست، بلکه براساس احساسات است که قدرت فوق العاده ای هم دارد، قدرت تغییر مسیر کسب و کار. اما آیا می خواهید این وحشت و نا امیدی بر شما غلبه کند؟ دستان خود را در هوا پرتاب کنید و خود نابودی را قبول کنید، در واقع آن را تسریع کنید.

یک جایگزین برای ترساندن وجود دارد. ما با تغییر روبرو هستیم و تغییر فرصت پیشرفت است. حالا شما می توانید انتخاب کنید که از این تغییر استفاده کنید یا اجازه دهید شما را در خود دفن و نابود کند.

امروز انتخاب های مناسب را انجام دهید و فردا نتایج آن را ببینید. این فقط در مورد تنظیم قیمتها نیست – شما باید مزیت های خود را پخش کنید، به مردم بگویید که چرا باید ازشما خرید کنند،

یک رهبر باشید و تا از شما پیروی کنند. به عنوان یک صاحب کسب و کار ، شما می توانید به راه خروج از رکود اقتصادی کمک کنید. با کارکنان خود شروع کنید، با فروشندگان خود به بازار بروید، و سپس از مشتریان خود و منطقه بازار خود حمایت کنید. اخبار خوب را اعلام کنید، و همه در کنار هم قرار بگیرید.

 

در اینجا ۱۰ قاعده وجود دارد که به شما کمک می کند کسب و کار خود را در دوران رکود با موفقیت پیش ببرید

 

 

 1. ارزیابی و حذف بدهی های بیش از حد

با بررسی سیستم مالی سعی کنید بدهی های قدیمی را تا جای ممکن تسویه کنید

 1. افزایش بهره وری

اگر قبلا نتوانسته اید، سرانه و سربار خود را کاهش دهید. شما می توانید همان مقدار – یا بیشتر – بهره وری خود را افزایش دهید.

 1. روزانه امور مالی خود را پیگیری کنید و از همین امروز شروع کنید.

یک سیستم نشانگر کلیدی برای پیگیری کسب و کار خود را داشته باشید و گزارش های مالی روزانه، هفتگی و ماهانه صادر کنید. دنبال سود دهی در هر شغل، در هر هفته، در هر مشتری، در هر محصول باشید .از این شاخص ها برای تمرکز بیشتر بر محصولات یا خدمات سودآور خود استفاده کنید. هیچ کاری را انجام ندهید که سودی را به ارمغان نیاورد.

 1. کاهش هزینه ها و موجودی ها

یکی دیگر از مواردی که در دوران رکود به شما کمک میکند این است که به مواردی نگاه کنید که حرکتی نداشته و یا به نوبه خود غالبا کند تغییر می کند. این همان جایی است که پول نقد شما قفل شده است – صرفه جویی در هزینه ها از جمله مواد اولیه ، کارگر و غیره باشید. سعی در دریافت پول نقد پس از فروش باشید و به دنبال دریافت مطالبات باشید.

 1. آموزش و تعلیم کارکنان خود

اگر هر یک از کارها توسط حداقل یک فرد اضافی آموخته شود، وقتی فرد اولی بنا به هر دلیلی حضور نداشته باشد، فرد ثانویه متقابلا می تواند این کار را انجام دهد، می تواند روزی را پر کند و بنابراین کار ادامه دارد و بهره وری همچنان بالا است، با وجود یک نیروی کلیدی،تولید صاف تر، بهره وری بیشتر و مشتریان شادتر خواهند بود

 1. بازاریابی خود را بررسی کنید و مخارج را در رسانه های سنتی کاهش دهید

از اینترنت استفاده کنید و اول روی مشتریان موجود تمرکز کنید از آنها بیشتر استفاده کنید. بازاریابی اینترنتی بسیاری از شرکت ها را نجات می دهد. به طور خلاصه، این بدان معنی است که افراد اینترنتی در اینترنت، بازدید های سودآور محصولات، خدمات و سرگرمی ها را به نمایش می گذارند.

 1. مخالف فروش و تخفیف درآمد سود

به محصول خود تخفیف ندهید در عوض، با خدمات، کیفیت منحصر به فرد رقابت کنید. با ایجاد یک کیفیت منحصر به فرد و مزیت رقابتی فروشگاه های بزرگ نمی توانند با شما رقابت کنند، به خصوص در خدمات. این مزیت رقابتی کسب و کار کوچک است.

 

 1. در صورت امکان گسترش جغرافیایی

بازاریابی اینترنتی می تواند شما را در هر نقطه ای بشناساند، به ویژه اگر شما یک تخصص و یا یک آیتم یا خدمات منحصر به فرد داشته باشید. پیدا کردن آنچه شما انجام می دهید، منحصر به فرد است و می توانند با شناسایی شما از خدمات شما بهره مند شوند.

 1. مدیریت موثر

این به معنی ردیابی و تجزیه و تحلیل شاخص های کلیدی، گزارش های مالی و بهره وری است. ابتدا کوچکتر و سودآورتر شوید سپس به آرامی و با دقت رشد  کنید

 1. تمرکز بر کیفیت

این چیزی است که در بلندمدت برنده می شود. این اصل را هرگز فراموش نکن.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

twenty − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

فروشگاه